HIP HOP

Pod slovem HIP HOP bychom si neměli představit pouze hudbu nebo tanec, HIP HOP je kultura, která je tvořena z velkého množství elementů, z nichž nejzákladnější jsou Djing, MCing, Graffiti a B-boying.

HIP HOP má vlastní řád, pravidla a kroky, které jsou pro něj typické. Z časového hlediska lze rozdělit taneční kroky do třech skupin: 

Old School (80. léta) - Cabagge Patch, Fila, Happy Feet, Smurf, Wop atd. 
Middle School (90. léta, také vznikl taneční styl Hype) - Bart Simpson, Criss Cross, Party Machine, Roger Rabbit, Running Man atd.
New School / New (York) Style (cca rok 2000 a dále) - C-walk, Harlem Shake, Monastery Walk, Walk in Out atd. 

Výraz "Street Dance" není tanec, ale pouze uměle vytvořený zastřešující pojem pro více tanečních stylů jako je Locking, Popping, Free Style Hip Hop, B-Boying/Breaking. Je to životní styl, sebevyjádření a způsob společenské zábavy, který původně vznikl na ulici, resp. mimo taneční studia. 

Známé taneční osobnosti jako jsou například Mr. Wiggles - představitel Electric Boogie, Buddha Stretch - průkopník hip hop taneční kultury, člen skupiny Mop Top a Elite Force, či ostatní členové skupin Mop Tops, Elite Force a Misfits  byli jedni z prvních tanečních skupin a tanečníků, kteří tento tanec představili světu.

( Pokud vás zajímá více informací o hip hop kultuře, tanečních stylech, či tanečních osobnostech, doporučujeme navštívit: hiphopdance.cz, redbull.com, steezy.co nebo FB kulturní web "Taneční scéna". )


Zdroj: hiphopdance.cz

Zdroj: youtube.com